Specification by Example to proces pracy z wymaganiami angażujący zarówno biznes jak i zespół wytwórczy. Pomaga zbudować właściwy produkt, który rzeczywiście rozwiązuje problemy biznesowe i przynosi zwrot z inwestycji.

Adresaci szkolenia

Szkolenie dedykowane jest wszystkim osobom zaangażowanym w proces wytwarzania oprogramowania, zarówno do strony biznesowej (definiowania produktu) jak i wytwórczej. Podczas drugiego dnia szkolenia poruszane będą aspekty techniczne niezbędne w pracy programistów, testerów i architektów.

Osoby odpowiedzialne za stronę biznesową wytwarzania oprogramowania zapraszamy na pierwszy dzień szkolenia, dla którego nie ma żadnych wymagań wstępnych wobec uczestników. Programistów, testerów i architektów zapraszamy na pełne, dwudniowe szkolenie.

Prezentowana cena szkolenia dotyczy wersji pełnej, dwudniowej. Koszt uczestnictwa jedynie w pierwszym dniu szkolenia wynosi 900 zł netto od osoby.

Cel szkolenia

Celem szkolenia jest nabycie kompetencji prowadzących do bezpiecznego dostarczania oprogramowania wysokiej jakości, przynoszącego wysoką wartość biznesowi dzięki zastosowaniu procesu Specification by Example.

Dzięki szkoleniu:

 • dowiesz się, jak koncentrować się na dostarczaniu wartości biznesowej. Specyfikując za pomocą krótkich przykładów, nauczysz się dzielić zakres na mniejsze części, aby rozpocząć od stworzenia i wdrożenia tego, co przyniesie największą wartość.
 • nauczysz się szybko pozyskiwać informacje zwrotne. Dzięki możliwości uzyskiwania feedbacku na poziomie tekstowych przykładów można wcześniej uzyskać wspólne rozumienie wymagań i ograniczyć niepotrzebne przerabianie produktu.
 • osiągniesz lepszą współpracę w zespole. Przez omawianie przykładów przez przedstawicieli biznesu, testerów i deweloperów buduje się poczucie wspólnego celu.
 • zdobędziesz praktyczne doświadczenie w automatyzacji. Uczestnicząc w warsztatach zdobędziesz umiejętność automatyzowania przykładów i doboru odpowiednich narzędzi.
 • nauczysz się jak tworzyć utrzymywalny kod testowy. Napisane byle jak testy nie przynoszą wartości, a są jedynie ciężkim bagażem. Wiele z prezentowanych technik będzie koncentrować się na tym, jak stworzyć testy które będą dobrze służyły przez długi czas.

Mocne strony szkolenia

Dzięki dużej ilości warsztatów uczestnicy przećwiczą w praktyce omawiane techniki. Dzięki temu będą mogli od razu zastosować je w swoich projektach.

Wymagania

Od uczestników drugiego dnia szkolenia wymagane jest sprawne programowanie w jednym z języków: Java, C#, Ruby. Nie ma żadnych wymagań wstępnych jeśli chodzi o pierwszy dzień szkolenia.

Parametry szkolenia

2 dni x 8h (7h netto) Wielkość grupy: maks. 16 osób.

Program szkolenia

 1. Czym jest Specification by Example, jakie problemy rozwiązuje i dlaczego może Ci pomóc
 2. Elementy procesu Specification by Example
 3. Korzyści ze specyfikowania przez przykłady
 4. Składnia języka Gherkin. Tworzenie przykładów w stylu Given/When/Then (Mając/Jeżeli/Wtedy) w celu ich późniejszej automatyzacji
 5. Co powinno się znaleźć w przykładach, a co nie, aby były zrozumiałe dla wszystkichzainteresowanych
 6. Jak zorganizować warsztat wymagań, w czasie którego uczestnicy zidentyfikują przykłady dla user story
 7. Koszty i korzyści z automatyzacji przykładów
 8. Organizowanie i nadawanie struktury zautomatyzowanym przykładom - droga do zawsze aktualnej dokumentacji
 9. Rola deweloperów, testerów, analityków biznesowych w procesie Specification by Example
 10. Jak mają się do siebie historie użytkownika (user stories), kryteria akceptacyjne i scenariusze
 11. Relacja między wymaganiami, przykładami a testami
 12. Jak zautomatyzować scenariusz za pomocą Cucumber/Cucumber-JVM/SpecFlow (w zależności od wybranego języka programowania)
 13. W jaki sposób stworzyć przejrzysty, łatwy w utrzymaniu zestaw testów
 14. Tworzenie architektury warsty automatyzacji
 15. Rola języka domenowego (DSL) w procesie automatyzacji
 16. Zalety i wady automatyzowania na różnych poziomach abstrakcji
 17. Automatyzowanie aplikacji webowych za pomocą Selenium WebDriver
 18. Jak rozpocząć automatyzację scenariuszy w istniejącym projekcie

Pytania?

* Wymagane.


Konsultant on-line
Skorzystaj z usług naszego konsultanta on-line.
Naciśnij przycisk ‘Skorzystaj’ aby przejść do okienka czatu
Kontakt
ul. Nowogrodzka 62c
02-002 Warszawa
Telefon +48 22 2035600
Fax +48 22 2035601
Email