Sages / Blog


Od zespołu słów kilka.

Konteneryzacja - jako MUST HAVE w świecie IT

Rynek IT ciągle się zmienia. Czasem mam wrażenie, że za szybko. Zawsze żyję w obawie, że gdybym wyjechał na roczny urlop – po powrocie zastałbym całkiem inny świat, do którego musiałbym równać, aby znaczyć cokolwiek na tym rynku. Cóż, chyba takie realia zawodu programisty. Ciągle gonimy za nowościami by nie przespać chwili, która będzie decydująca dla naszej kariery.

czytaj dalej...


Tworzenie gier komputerowych. Kto tak naprawdę tworzy gry komputerowe?

Zapewne każdy z was miał kiedyś styczność z grami komputerowymi. Poczynając od łączenia diamentów w trójki na ekranie telefonu, przez trzymające w napięciu wyścigi z padem w ręku, na jeżdżeniu rollercoasterem z headsetem VR na głowie kończąc. Wartość rynku gier komputerowych dynamicznie wzrosła w 2018, osiągając kwotę 135 miliardów dolarów, co stanowi poprawę o około 11 punktów procentowych w stosunku do poprzedniego roku. Współczesny świat powoli przyjmuje gry komputerowe jako nowego “dostawcę” rozrywki. Coraz więcej możemy znaleźć w internecie artykułów o grach, stron streamingowych pozwalających nam na oglądanie jak inne osoby grają w nasze ulubione gry czy gal e-sportowych. Gry komputerowe nie są już tylko towarem luksusowym, projektowanym dla garstki zapaleńców z konsolą Atari w salonie. Stały się one nową rozrywką, projektowaną dla odbiorcy masowego, a ich tworzenie zaczęło być traktowane jak show biznes.

czytaj dalej...


Czy nadchodzi nowa Zima AI a jeżeli tak to czy XAI nas przed nią uchroni?

Nasze dane są w internecie walutą, którą płacimy za wiele usług. Dzięki olbrzymim zbiorom danych na temat naszego zachowania w sieci i preferencji, duże portale dostosowują treści do naszych zainteresowań, podsuwają nam nowe produkty do zakupu i wciągają nas w nowe wirtualne aktywności. Wiedza o klientach zamieniana jest na ogromne zyski. Nie wszyscy jednak zgadzają się na gromadzenie ich danych i profilowanie.

czytaj dalej...


Więcej tego samego nic nie zmieni

W ostatnich czasach obserwuję jeszcze większe niż dotąd specjalizowanie się zawodów. Lekarze już nie są po prostu lekarzami, a są specjalistami od konkretnych organów. Już nie idzie się do stomatologa, tylko w zależności od problemu, idzie się do chirurga-stomatologa w celu usunięcia zęba, a do higienistki stomatologicznej, aby oczyścić uzębienie z kamienia. Lekarz internista, po wywiadzie, wysyła nas do specjalisty, który bada nas pod kątem jedynie jego specjalizacji, nie zastanawiając się zbytnio nad tym, co może być przyczyną dysfunkcji organu i leczy skutki a nie przyczyny, gdyż jest to poza dziedziną jego wiedzy.

czytaj dalej...


Big Data i developerzy - świat danych w chmurze widziany oczami programisty

Zbieranie danych na temat użytkowników różnych serwisów to temat, który co prawda istnieje od momentu, kiedy stało się to technicznie możliwe (a więc od lat dziewięćdziesiątych XX wieku, kiedy to pojawiły się pierwsze serwisy wspomagane bazami danych oraz odpowiednie mechanizmy jak chociażby cookies w przeglądarkach), z drugiej strony dopiero od całkiem niedawna stało się na tyle powszechne, że zaczęły pojawiać się odpowiednie regulacje, które mówią co można, a czego nie można (żeby daleko nie szukać można przytoczyć przykład GDPR/RODO).

czytaj dalej...


Ciemna strona IoT

Ilekroć poruszam temat Internetu Rzeczy zawsze pada pytanie dotyczące tego jak bardzo bezpieczna jest to technologia oraz czy można jej zaufać. Jest to ciekawa wątpliwość w czasach gdy media pieją z zachwytu nad potencjałem IoT zagłuszając przy tym logikę oraz zdrowy rozsądek.

czytaj dalej...


Jak bujać w obłokach stojąc na ziemi - chmura w dużej organizacji oraz małym start-upie

“Co właściwie da mi przejście na chmurę?” — to pytanie można usłyszeć bardzo często, czy to w kontekście dużej organizacji, która staje przed wyborem dostawcy clouda, czy też w niewielkiej firmie, której proponujemy nowe rozwiązanie, niejako z jej perspektywy rewolucyjne i być może nieco przerażające. Bo jak to tak — od tego momentu nie potrzebujemy maszyn, nie musimy nic utrzymywać? Co z kosztami, bezpieczeństwem oraz wsparciem jeśli coś przestanie działać? Rzeczywistość okazuje się z jednej strony nie tak kolorowa jak dostawcy chmury ją pokazują, z drugiej strony nie jest też tak straszna, jak sami ją widzimy.

czytaj dalej...


Wstęp do integracji systemów w oparciu o Mule ESB (część 2)

W poprzednim wpisie omówiłem czym jest integracja oraz przedstawiłem jeden z realnych scenariuszy, który możemy napotkać podczas wdrażania ESB w przedsiębiorstwie. W ramach tego wpisu omówimy krok po kroku na przykładzie Mule ESB realizację tego, co było omówione w poprzednim wpisie. Celem tego wpisu jest przedstawienie i omówienie realizacji usług na Mule w oparciu o trójwarstwową architekturę, którą omówiliśmy w poprzednim wpisie.

czytaj dalej...


Wstęp do integracji systemów w oparciu o Mule ESB

Artykuł ten powstał nie po, to by omówić, czym jest integracja systemów od strony teoretycznej, ponieważ napisano już o tym mnóstwo książek, sporo artykułów, dobrych blogów. Pisząc ten artykuł czy właściwie cykl artykułów, chciałbym Wam przedstawić problematykę integracji widzianą oczami osoby, której codziennością jest praca na projektach integracyjnych, w roli „integratora” systemów. Mając za sobą ok. 10 lat doświadczenia w branży IT (pracowałem na większych i mniejszych projektach),myślę, że będę w stanie, przedstawić pewne powtarzalne problemy projektowe oraz podejścia do ich rozwiązania na przykładzie ESB dostarczonego przez Mulesoft.

czytaj dalej...


Data scientiści - kim są i ile zarabiają w Polsce i na świecie?

Kaggle, platforma znana głównie z konkursów w analizie danych, opublikowała ostatnio raport, w którym zestawia informacje o osobach zajmujących się analizą danych z całego świata. Kim są te osoby? W jakim są wieku, jakie mają wykształcenie, jakimi narzędziami posługują się na co dzień, z jakimi problemami borykają się najczęściej? I przede wszystkim: ile zarabiają? A także jak sytuacja w Polsce ma się do tej na świecie i w jakie umiejętności powinna inwestować osoba nowa w tej branży? Odpowiedzi na te pytania szukajcie w poniższym tekście.

czytaj dalej...