Sages / Blog


Od zespołu słów kilka.

Gramy z WOŚP!

W niedzielę 12 stycznia 2020 r. odbył się już 28 finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Jak co roku my również przyłączamy się do akcji. Zobaczcie co tym razem przygotowaliśmy, żeby wspomóc działania Fundacji.

czytaj dalej...


Bezpieczeństwo Internetu Rzeczy - odezwa do branży

Borykając się z problemem niedostatecznej świadomości dotyczącej IoT sami sobie nałożyliśmy trudne do zrzucenia jarzmo. Szczególnie kłopotliwe z perspektywy konsumenta końcowego. Krzywa postępu technologicznego wskazuje bowiem na trudne do opanowania, zmienne środowisko, w którym co i rusz dostarczane są nowe rozwiązania. Rozwija się Fintech, rozwija się Proptech, rozwija się Przemysł 4.0, a w środku tych zmian stoi zakłopotany konsument, który próbuje zrozumieć na czym polega fenomen Internetu Rzeczy. I o ile nie jestem szczególnym przeciwnikiem adaptacji przez weryfikację, tak ze smutkiem zauważam ciągły brak poszanowania dla kwestii bezpieczeństwa. Zarówno przez kupujących jak i wytwarzających.

czytaj dalej...


Gdzie warto stawiać hotele w grze Eurobiznes? Metoda Monte Carlo w R

Od czego zależy sukces w grze Eurobiznes? Z tego, co pamiętam, gdy kilkanaście lat temu grywałem w tę grę dość często, głównie od talentu negocjacyjnego. Jeśli zdarzy ci się jeszcze, czytelniku, w tę grać zagrać, niniejszy artykuł może wzmocnić twoją pozycję negocjacyjną. Spróbujemy policzyć, z jakim prawdopodobieństwem gracze zatrzymują się na każdym z pól, co jest ważnym czynnikiem wpływającym na wartość kupowanych nieruchomości.

czytaj dalej...


Dlaczego warto szkolić obecne i przyszłe kadry IT?

Bez względu na to, czy prowadzenie szkoleń jest naszym dodatkowym zajęciem, czy też jednym z głównych źródeł utrzymania, czy prowadzimy szkolenia wewnętrzne, czy też skierowane do szerszej grupy odbiorców, to warto być trenerem. A jeśli jeszcze nie mieliśmy okazji spróbować, jak to jest prowadzić szkolenie, zachęcam do rozważenia takiego kroku w swojej karierze. Poniżej dowiecie się, z jakich powodów.

czytaj dalej...


Data scientist - tymczasowa moda czy zawód przyszłości?

Jakiś czas temu ukazał się raport zatytułowany “Pracownik przyszłości” opracowany przez Infuture hatalska foresight institute. Omawia on różne możliwe scenariusze rozwoju rynku pracy, prezentuje przewidywane zawody, które mogą pojawić się w przyszłości oraz wskazuje kompetencje, które zdaniem autorów będą kluczowe na rynku pracy. Analiza ta skupia się między innymi na ewolucji świata w konsekwencji postępującej cyfryzacji. W niniejszym artykule, postaram się omówić rolę data science w nadchodzącej rzeczywistości i wyjaśnić dlaczego zawód data scientist nie jest tymczasową modą, lecz dyrygentem nadchodzących zmian.

czytaj dalej...


Konteneryzacja - jako MUST HAVE w świecie IT

Rynek IT ciągle się zmienia. Czasem mam wrażenie, że za szybko. Zawsze żyję w obawie, że gdybym wyjechał na roczny urlop – po powrocie zastałbym całkiem inny świat, do którego musiałbym równać, aby znaczyć cokolwiek na tym rynku. Cóż, chyba takie realia zawodu programisty. Ciągle gonimy za nowościami by nie przespać chwili, która będzie decydująca dla naszej kariery.

czytaj dalej...


Tworzenie gier komputerowych. Kto tak naprawdę tworzy gry komputerowe?

Zapewne każdy z was miał kiedyś styczność z grami komputerowymi. Poczynając od łączenia diamentów w trójki na ekranie telefonu, przez trzymające w napięciu wyścigi z padem w ręku, na jeżdżeniu rollercoasterem z headsetem VR na głowie kończąc. Wartość rynku gier komputerowych dynamicznie wzrosła w 2018, osiągając kwotę 135 miliardów dolarów, co stanowi poprawę o około 11 punktów procentowych w stosunku do poprzedniego roku. Współczesny świat powoli przyjmuje gry komputerowe jako nowego “dostawcę” rozrywki. Coraz więcej możemy znaleźć w internecie artykułów o grach, stron streamingowych pozwalających nam na oglądanie jak inne osoby grają w nasze ulubione gry czy gal e-sportowych. Gry komputerowe nie są już tylko towarem luksusowym, projektowanym dla garstki zapaleńców z konsolą Atari w salonie. Stały się one nową rozrywką, projektowaną dla odbiorcy masowego, a ich tworzenie zaczęło być traktowane jak show biznes.

czytaj dalej...


Czy nadchodzi nowa Zima AI a jeżeli tak to czy XAI nas przed nią uchroni?

Nasze dane są w internecie walutą, którą płacimy za wiele usług. Dzięki olbrzymim zbiorom danych na temat naszego zachowania w sieci i preferencji, duże portale dostosowują treści do naszych zainteresowań, podsuwają nam nowe produkty do zakupu i wciągają nas w nowe wirtualne aktywności. Wiedza o klientach zamieniana jest na ogromne zyski. Nie wszyscy jednak zgadzają się na gromadzenie ich danych i profilowanie.

czytaj dalej...


Więcej tego samego nic nie zmieni

W ostatnich czasach obserwuję jeszcze większe niż dotąd specjalizowanie się zawodów. Lekarze już nie są po prostu lekarzami, a są specjalistami od konkretnych organów. Już nie idzie się do stomatologa, tylko w zależności od problemu, idzie się do chirurga-stomatologa w celu usunięcia zęba, a do higienistki stomatologicznej, aby oczyścić uzębienie z kamienia. Lekarz internista, po wywiadzie, wysyła nas do specjalisty, który bada nas pod kątem jedynie jego specjalizacji, nie zastanawiając się zbytnio nad tym, co może być przyczyną dysfunkcji organu i leczy skutki a nie przyczyny, gdyż jest to poza dziedziną jego wiedzy.

czytaj dalej...


Big Data i developerzy - świat danych w chmurze widziany oczami programisty

Zbieranie danych na temat użytkowników różnych serwisów to temat, który co prawda istnieje od momentu, kiedy stało się to technicznie możliwe (a więc od lat dziewięćdziesiątych XX wieku, kiedy to pojawiły się pierwsze serwisy wspomagane bazami danych oraz odpowiednie mechanizmy jak chociażby cookies w przeglądarkach), z drugiej strony dopiero od całkiem niedawna stało się na tyle powszechne, że zaczęły pojawiać się odpowiednie regulacje, które mówią co można, a czego nie można (żeby daleko nie szukać można przytoczyć przykład GDPR/RODO).

czytaj dalej...