Sages / Blog


Od zespołu słów kilka.

Java - lambdy i streamy, czyli o programowaniu funkcyjnym słów kilka

Java 8 została wypuszczona już dobrych kilka lat temu, a streamy, które wprowadziła, ułatwiają programowanie java developerom prawie każdego dnia. Zatem warto, aby się dobrze z nimi zapoznać.

czytaj dalej...


Out of the box, czyli krótki przewodnik po analizie danych - także dla pentesterów

Kreatywność - to z pewnością jedna z najbardziej pożądanych umiejętności w pracy pentestera. Moim zdaniem, popartym praktyką, znajomość Data Science znacznie poszerza analizę potencjalnych zagrożeń, czy słabych punktów.

czytaj dalej...


Pierwsza na świecie platforma medyczna powstaje w Polsce

W dniu 7 stycznia 2020 r. konsorcjum Sages Sp. z. o. o. i Politechniki Warszawskiej podpisało umowę z Uniwersytetem Medycznym im. Piastów Śląskich we Wrocławiu, liderem projektu, na utworzenie otwartej platformy informacyjnej nazwanej Polska Platforma Medyczna (PPM).

czytaj dalej...


Zbliża się Testaton2020 - jedyny w Polsce tygodniowy maraton testowania oprogramowania

W dniach 23-29 marca odbędzie się druga edycja Testatonu. Siedmiodniowy maraton testowania oprogramowania to jedyne tego typu wydarzenie w Polsce. 2500 tysiąca osób będzie mogło wziąć udział w bezpłatnych webinarach lub weekendowych warsztatach.

czytaj dalej...


Silne hasła i użyteczność haseł - w jaki sposób hasła są łamane i jakie hasła są bezpieczne?

Każdego dnia, zarówno w pracy zarówno jaki i w życiu prywatnym wpisujemy dziesiątki haseł. Logujemy się do komputera, poczty, sieci Wi-Fi, Facebooka, Instagrama, LinkedIna, sklepu internetowego, konta pacjenta i wielu innych aplikacji. Zdecydowana większość, jeśli nie wszystkie z tych logowań wymagają od nas podania hasła. Czy odpowiednio dbamy o bezpieczeństwo tych haseł?

czytaj dalej...


Biliony terabajtów danych czekają na analityków i inżynierów Big Data

Dzisiejszy rynek danych rozwija się sześciokrotnie szybciej niż cała branża IT. Analitycy szacują, że pod koniec 2020 roku zgromadzimy łącznie 45 zettabajtów (ZiB) danych, a tempo ich uzyskiwania utrzyma trend wykładniczy. Dla lepszego zobrazowania ogromu gromadzonych danych – 45 ZiB to 48 318 382 080 (ponad 48 miliardów) TB. Taka liczba danych zapisana na płytach DVD spowodowałaby stworzenie stosu płyt, który okrążyłby naszą planetę około 35 razy.

Tak potężne zbiory danych gromadzone są m.in. przez postępującą cyfryzację przedsiębiorstw, sektora publicznego, medycznego, mediów społecznościowych czy dynamiczny rozwój dziedziny IoT. Polskie i zagraniczne firmy oraz organizacje mocniej niż kiedykolwiek potrzebują wykwalifikowanych specjalistów Big Data.

czytaj dalej...


Gramy z WOŚP!

W niedzielę 12 stycznia 2020 r. odbył się już 28 finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Jak co roku my również przyłączamy się do akcji. Zobaczcie co tym razem przygotowaliśmy, żeby wspomóc działania Fundacji.

czytaj dalej...


Bezpieczeństwo Internetu Rzeczy - odezwa do branży

Borykając się z problemem niedostatecznej świadomości dotyczącej IoT sami sobie nałożyliśmy trudne do zrzucenia jarzmo. Szczególnie kłopotliwe z perspektywy konsumenta końcowego. Krzywa postępu technologicznego wskazuje bowiem na trudne do opanowania, zmienne środowisko, w którym co i rusz dostarczane są nowe rozwiązania. Rozwija się Fintech, rozwija się Proptech, rozwija się Przemysł 4.0, a w środku tych zmian stoi zakłopotany konsument, który próbuje zrozumieć na czym polega fenomen Internetu Rzeczy. I o ile nie jestem szczególnym przeciwnikiem adaptacji przez weryfikację, tak ze smutkiem zauważam ciągły brak poszanowania dla kwestii bezpieczeństwa. Zarówno przez kupujących jak i wytwarzających.

czytaj dalej...


Gdzie warto stawiać hotele w grze Eurobiznes? Metoda Monte Carlo w R

Od czego zależy sukces w grze Eurobiznes? Z tego, co pamiętam, gdy kilkanaście lat temu grywałem w tę grę dość często, głównie od talentu negocjacyjnego. Jeśli zdarzy ci się jeszcze, czytelniku, w tę grać zagrać, niniejszy artykuł może wzmocnić twoją pozycję negocjacyjną. Spróbujemy policzyć, z jakim prawdopodobieństwem gracze zatrzymują się na każdym z pól, co jest ważnym czynnikiem wpływającym na wartość kupowanych nieruchomości.

czytaj dalej...


Dlaczego warto szkolić obecne i przyszłe kadry IT?

Bez względu na to, czy prowadzenie szkoleń jest naszym dodatkowym zajęciem, czy też jednym z głównych źródeł utrzymania, czy prowadzimy szkolenia wewnętrzne, czy też skierowane do szerszej grupy odbiorców, to warto być trenerem. A jeśli jeszcze nie mieliśmy okazji spróbować, jak to jest prowadzić szkolenie, zachęcam do rozważenia takiego kroku w swojej karierze. Poniżej dowiecie się, z jakich powodów.

czytaj dalej...