Sages / Blog


Autor: Karolina Zmitrowicz

Co zespół wie o QA?

Każdy z nas wykonuje swoją pracę najlepiej jak tylko potrafi, niezależnie od tego, którego momentu procesu wytwarzania oprogramowania ona dotyczy. Staramy się, aby nasza praca wnosiła wartość i była ogniwem, które pozwala na wytworzenie produktu zgodnego z wymaganiami oraz specyfikacją. Jednak samo staranie się może nie być wystarczające do osiągnięcia założonego celu i o tym będzie niniejszy artykuł.

czytaj dalej...


Czym jest uzasadnienie biznesowe

Wszelkie projekty, czy ogólniej — propozycje zmian — powinny być spójne z modelem biznesowym. Projekt, którego wyniki nie są zgodne z postawionymi celami organizacji, nie powinien mieć racji bytu. Propozycja oferty, która nie umożliwia realizacji strategii firmy, czy która nie spełnia określonych celów i potrzeb interesariuszy, nie powinna być realizowana

czytaj dalej...


Jak wytyczyć drogę biznesowi

“Czy nie mógłby pan mnie poinformować, którędy powinnam pójść? To zależy w dużej mierze od tego, dokąd pragnęłabyś zajść — odparł Kot-Dziwak. Właściwie wszystko mi jedno. W takim razie również wszystko jedno, którędy pójdziesz.”

— Alicja w Krainie Czarów, Lewis Carroll

Jeśli nie wiesz dokąd zmierzasz, każda droga jest tak samo dobra i tak samo błędna. Jeśli nie wiesz, czego potrzebujesz, wszystko będzie tak samo dobre i tak samo złe.

czytaj dalej...


O interesariuszach słów kilka

“Znajdź odpowiednią równowagę konkurencyjnych roszczeń różnych grup interesariuszy. Wszystkie roszczenia zasługują na uwagę, ale niektóre są ważniejsze od innych.”

— Warren Bennis

Tym cytatem rozpoczynamy kolejną odsłonę niniejszego cyklu. Pierwsza część dotyczyła pojęcia jakości — w tej zajmiemy się koncepcją interesariusza.

czytaj dalej...


W poszukiwaniu straconej jakości

“Jakość to pewien stopień doskonałości.”

Tymi słowami — zaczerpniętymi od Platona — chciałabym rozpocząć nowy cykl publikacji wprowadzających w świat jakości. Celowo nie używam pojęcia “jakości w IT”, czy “jakości oprogramowania” — bowiem tematy, które zamierzam poruszyć w żaden sposób nie są ograniczone do konkretnego obszaru, dziedziny czy produktu i chciałabym to od początku podkreślić. Nie będę pisać o jakości w IT. Nie będę pisać o oprogramowaniu. Będę pisać o jakości w odniesieniu do dowolnego produktu zdefiniowanego jako twór materialny, niematerialny, usługa czy najogólniej wynik procesu transformacji. Gwoli ścisłości — temat jakości realizacji samego procesu również zamierzam poruszyć.

czytaj dalej...